Pytania i odpowiedzi » Zdrowie i uroda
Zdrowie i uroda
Jakie są sposoby na wybielenie zębów?
Naturalny kolor zębów zależy od stopnia ich mineralizacji. Negatywnie na ich biel wpływają: kawa, herbata, czerwone wino, soki o intensywnym kolorze, papierosy, leki (np. zawierające żelazo, czy też przyjmowane w dzieciństwie lub przez kobiety w ciąży leki z grupy tetracyklin).
Jak zapewnić biel naszym zębom?
- Pasty wybielające - są niestety mało skuteczne. Usuwają świeży osad z posiłków i napojów spożywanych w ciągu danego dnia. Zawierają najczęściej krzemionkę, pirofosforan.
- Paski wybielające - bardziej skuteczne od past wybielających. Paski te nakłada się na przednie zęby codziennie na pół godziny przez 4 tygodnie. Czasami tę metodę trzeba kilka razy powtórzyć, aby zobaczyć efekt. Efekt wybielania (czyli rozjaśnienie o 2-3 tony) utrzymuje się przez pół roku, jeśli unikamy pokarmów barwiących.
- Wybielanie wewnętrzne - polecane dla osób z zębami po leczeniu kanałowym. Martwe zęby są zwykle o kilka tonów ciemniejsze z powodu produktów rozpadu i resztek krwi w kanale zęba. Wybielanie polega na wprowadzeniu specjalnego środka do kanału martwego zęba. Wybielanie tą metodą nie daje wyraźnych efektów.
- Wybielanie nakładkowe - polega na nałożeniu na zęby specjalnych nakładek z żelem wybielającym. Stosowanie tej metody w nieumiejętny sposób może spowodować uszkodzenie nie tylko zębów, ale również dziąseł i błony śluzowej. Efekt wybielania to zęby bielsze o 5-6 tonów.
- Wybielanie laserowe - polega na nałożeniu na zęby specjalnego żelu i naświetlanie lampą laserową lub plazmową, która przyśpiesza proces wybielania. Efekty są bardzo szybkie i można uzyskać zęby jaśniejsze o 5-8 tonów.
Wybielanie nie jest polecane dla:
- Osób z zapaleniami dziąseł i z nadwrażliwością (np. na zimne i gorące pokarmy). Środki wybielające mogą spotęgować nadwrażliwość.
- Osób z ubytkami - trzeba wcześniej wypełnić ubytki.
- Nałogowych palaczy - w trakcie wybielania nie można palić papierosów.
- Alergików z nadwrażliwością na składniki wybielaczy np. na nadtlenek wodoru.
- Kobiet ciężarnych i karmiących.
AG