Porady i pomysły » Różności

Zamawiamy usługi ślubne

0 (0 opinie)
Twoja ocena:

Organizując ślub i wesele zamawiamy wiele różnych usług: zrobienie tortu weselnego, fotografowanie i filmowanie uroczystości, transport dla Młodej Pary, czasem zamawiamy też uszycie sukni lub butów. Warto wiedzieć jakie mamy prawa jako zamawiający i co powinno się znaleźć w umowie pisemnej jeśli ją zawieramy.

 

Co powinno znaleźć się w umowie

Przede wszystkim powinniśmy tam umieścić dokładny opis zamawianego towaru lub usługi. W przypadku strojów czy butów powinien w umowie się znaleźć rozmiar, kolor, materiał i termin, w którym dany przedmiot będzie gotowy do odbioru.

Dokładne informacje  o tym co warto zawrzeć w umowie wynajmu pojazdu znajdziecie w artykule Zanim wybierzecie pojazd ślubny - 10 wskazówek, listę punktów do umowy z cukiernikiem znajdziecie w artykule Jak wybrać i zamówić tort weselny.

Zaliczka czy zadatek

Zamawiając towar lub usługę często wpłacamy część należnej kwoty z góry. Co gwarantuje nam taka wpłata i co się z nią dzieje w przypadku odstąpienia od umowy? To zależy od tego, czy wpłacona kwota jest zaliczką czy zadatkiem. Najważniejsza różnica między zaliczką a zadatkiem polega na tym, że zaliczka nie zabezpiecza żadnej ze stron przed odstąpieniem od umowy - jeśli osoba, z którą się umawiamy nie wykona zlecenia to po prostu zwraca nam zaliczkę i nie ponosi z tego tytułu żadnych innych konsekwencji. Jeśli to my się rozmyślimy, także możemy odstąpić od umowy i zażądać zwrotu zaliczki.

W przypadku zadatku, jeśli my zrezygnujemy z usługi - zadatek przepada, jeśli natomiast nie zostanie ona wykonana przez usługodawcę - należy się nam zadatek w podwójnej wysokości. To, że wpłacana przez nas z góry kwota jest zadatkiem powinno zostać wyraźnie określone w umowie, w innym przypadku będzie ona traktowana jak zaliczka.

Jeśli więc zależy nam np. na rezerwacji sali zaznaczmy w umowie, że wpłacona przez nas kwota jest zadatkiem. W przeciwnym razie, anulując naszą rezerwację, restaurator nie poniesie żadnych finansowych konsekwencji zerwania umowy.

W razie problemów

Co jeśli nie jesteśmy zadowoleni np. z zamówionych przez internet zaproszeń z wydrukowanym dla nas tekstem? Niestety, towary wykonane na zamówienie nie podlegają zwrotowi nawet jeśli zamówiliśmy je przez internet. Jeśli to co zamówiliśmy jest zgodne z opisem i umową, ale nam się nie podoba, nie możemy tego zwrócić.

Jeśli dostarczony towar ma wady możemy liczyć na jego wymianę, naprawę lub jeśli powyższe nie są możliwe, na zwrot pieniędzy. Naprawa lub wymiana muszą się odbyć w odpowiednim czasie - wiadomo, że towary czy usługi zamawiane na ślub i wesele nie mogą nam zostać dostarczone po terminie. Jeżeli sprzedawca czy usługodawca nie może dotrzymać terminu - przysługuje nam zwrot pieniędzy.

Warto znać swoje prawa, żeby uniknąć kłopotów i rozczarowań. Jeśli masz wątpliwości co do sformułowań w umowie z usługodawcą lub postepowania w razie niezadowolnia z usługi poszukaj porady u rzecznika konsumentów. Dane kontaktowe rzecznika w Twoim mieście znajdziesz na stronie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

SH

Małgorzata90
Co do usług ślubnych to najwięcej problemów miałam z salą weselną. Czytajcie uważnie umowy. Mi na szczęście udało się uniknąć, dzięki czujności mojego męża. Z sala mieliśmy najwięcej problemów, bo zespół, oprawa muzyczna, wynajęty kierowca, wizażystka oraz fotograf stanęli na wysokości zadania. Szczególnie pan robiący zdjęcia zasługuje na szczególne wyróżnienie za zrobienie pięknych fotografii. Nawet mogę dać na namiary na niego. http://www.studiomorfeusz.pl/
martaspi64
Najnowszy komentarz!
A też się nabiegaliśmy za salą . Ceny są takie różne a trzeba uważnie wszystko przejżeć. Menu niby w tej samej cenie a zawartość półmiska zupełnie inna . Najłatwiej udało nam się zarezewrować zespół fotografa i kamerzystę. Trochę poszperaliśmy w sieci i trafiliśmy na zespół z któym byliśmy już na imprezie ale za diabła nie pamiętaliśmy nazwy - jest naprawdę świetny dla zainteresowanych podam nazwę łatwo pewnie wyszukać Konkret Band z Bydgoszczy. Super wesele wyszło. Pozdrawiam
Użytkownik:
Treść: