Porady i pomysły » Etykieta i zwyczaje

Przesądy ślubne czyli coś starego, coś nowego...

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Przesądy ślubne czyli coś starego, coś nowego...

Biała suknia - w dawnych czasach kobiety na swój ślub wkładały to, co miały najlepszego w szafie (nie mogły to być jedynie ubrania w kolorze czerwonym zarezerwowane dla kobiet lekkich obyczajów lub czarnym symbolizującym pogrzeb). Dopiero ślub królowej Marii Stuart (niektórzy twierdzą, że królowej Wiktorii) ubranej w białą suknię narodził nowy trend. Obecnie uważa się, że biała suknia symbolizuje zdrowie, witalność i radość.

 

Coś starego, coś nowego, coś pożyczonego i coś niebieskiego - aby zapewnić długie i szczęśliwe małżeństwo, Panna Młoda powinna mieć przy sobie stary przedmiot należący do osoby, która przeżyła już długie i szczęśliwe małżeństwo (mogą to być przedmioty należące do babci takie jak: stary pierścionek, kolczyki). Na nową drogę życia trzeba też wnieść coś nowego (np. welon, suknię, buty), coś pożyczonego, aby zagwarantować sobie życzliwe przyjęcie rodziny Pana Młodego (np. haftowaną chusteczkę, torebkę, rękawiczki). "Coś niebieskiego" jest gwarancją wierności małżonka (może to być biżuteria z szafirem, niebieska podwiązka).

 

Kwiaty - już od dawien dawna kwiaty oraz zioła miały magiczną moc przyciągania dobra i odstraszania zła. Dla Greków był to jednocześnie symbol trwającej miłości. Obecnie, kwiaty kojarzą się z romantycznością i miłością.

 

Obrączka - jest znakiem małżeństwa od czasów starożytnych. Jej kolisty kształt symbolizuje "niekończącą się miłość". W Polsce nakładana jest na palec serdeczny (czyli czwarty) u prawej dłoni, a np. w USA noszona jest na lewej dłoni.

 

Obrzucanie ryżem - kiedyś Młoda Para była obrzucana ryżem po wyjściu z kościoła na znak dobrobytu. Obecnie Młodzi są obrzucani również grosikami, płatkami kwiatów lub confetti.

 

Przenoszenie przez próg - dawniej wierzono, że złe moce mogą znajdować się w progu domu. Aby Panna Młoda nie przeniosła ich do środka, Pan Młody przenosił ją przez próg.

 

Rzucanie welonu lub bukietu - kiedyś niezamężne panny oddzierały kawałek sukni Panny Młodej na szczęście. Nową formą tego zwyczaju jest łapanie welonu lub bukietu. Ta panna, która go złapie pierwsza wyjdzie za mąż.

 

Tort - to symbol szczęścia, a wspólne nakarmienie się pierwszym kawałkiem oznacza oddanie i wierność małżonków.

 

Welon - kiedyś miał chronić przed złymi duchami. Obecnie jest symbolem czystości i skromności.

AG

Vena
"W Polsce nakładana jest na palec serdeczny (czyli trzeci) u prawej dłoni"

Nie wiem jak u Was, ale u mojej ręki TRZECIM palcem jest palec środkowy, a serdeczny to wg anatomii CZWARTY palec, między małym a środkowym... ale na pewno nie TRZECI...
Antonim
Może będę się czepiać, ale podobnie jak w języku angielskim w polskim kciuka nie uważa się za palec, a więc tak, jak jest napisane w artykule: "palec serdeczny (czyli trzeci) u prawej dłoni". Pozdrawiam :)
Karina
Biała suknia ślubna symbolizuje jeszcze niewinność i czystość :)
Anonim
szkoda że teraz panny mlode odchodza od welonu... kwiaty i inne takie dodatki tez są piekne ale welon to welon...
sunshine
Najczęściej za coś niebieskiego jest podwiązka. A macie inne pomysły?
lora
Najnowszy komentarz!
sunshine, to może być biżuteria:)
Użytkownik:
Treść: