Pytania i odpowiedzi » Przed ślubem

Co to jest polter?

3 (2 opinie)
Twoja ocena:
Co to jest polter?

Ten zwyczaj o dziwnie brzmiącej nazwie to nic innego jak spotkanie bliskich i znajomych Pary Młodej przed ślubem z okazji planowanej ceremonii zaślubin. Spotkanie to być może mało powiedziane, bo z założenia jest ono zazwyczaj typową imprezą z trunkami, dobrym humorem i może czymś do przekąszenia ;) Dowiedz się więcej o tym, czy jest polter!

 

Polter - pulter - portelam - polterabend

 

Wszystkie te nazwy odnoszą się do tego samego - zwyczaju przedślubnego, który w różny sposób odbywa się w różnych regionach Polski. Nie wszędzie takie spotkanie się odbywa, nie każdy lubi też czy stosuje tę, można powiedzieć, tradycję - jednak wiele osób nie wyobraża sobie zorganizowania wesela bez tej przedślubnej imprezy.

 

Tym bardziej, że w zasadzie Para Młoda niewiele musi organizować na sam polter - w kontekście zaproszeń itd. Chyba jest raczej tak, że to goście sami przychodzą ze szkłem i zamiarem opijania szczęścia Młodych ;)

 

Gdzie odbywa się polter?

 

Wszyscy według tradycji schodzą się do domu Panny Młodej, przy czym przed przestąpieniem progu... tłuką o niego szkło na szczęście! Względnie porcelanę :) Dalej - już po przekroczeniu progu - rozpoczyna się wesoła zabawa, która przebiega tak jak mniej więcej każda domówka w polskim domu - jest głośno, jest śmiesznie, jest czym popić.

 

Skąd natomiast sam zwyczaj tłuczenia szkła o próg domu? Okazuje się, że to stara praktyka ludów słowiańskich, a także germańskich o znaczeniu ściśle symbolicznym. Wiele jest w końcu sposobów na to, by zapewnić sobie szczęście i dostatek :)

Użytkownik:
Treść: