Pytania i odpowiedzi » Kościół i Urzędy

Jak załatwić dyspensę na piątkowe wesele?

1 (1 opinie)
Twoja ocena:
Jak załatwić dyspensę na piątkowe wesele?

Coraz więcej Młodych Par decyduje się na zorganizowanie ślubu i wesela w piątek ze względu na:

  • Koszty - wiele restauracji oferuje niższe stawki za organizację wesela w inne dni niż sobota. Podobnie z innymi usługodawcami: kamerzyści, fotografowie, zespoły muzyczne udzielają rabatów na wesela np. w piątek
  • Terminy - wiele par napotyka trudności w zarezerwowaniu sali w wybranym terminie (w niektórych restauracjach rezerwacje odbywają się nawet 2 lata wcześniej).

 

Pary, które podjęły decyzję o ślubie i weselu właśnie w piątek, mogą dla komfortu swojego oraz zaproszonych gości, poprosić o dyspensę od postu i hucznych zabaw. Dyspensy może udzielić proboszcz parafii (zgodnie z Kan. 1245 Kodeksu Prawa Kanonicznego), w której odbędzie się ślub. W tym celu należy udać się do proboszcza np. dwa miesiące wcześniej, z prośbą o dyspensę. Przed zabawą należy poinformować gości o udzielonej dyspensie, najlepiej uczynić to już w zaproszeniach.

AG

Małgorzata
Informacja podana jest nieprawdziwa, błędna. Dyspensy od piątkowego postu, np. ze względu na ślub i wesele, udziela proboszcz parafii, na terenie której odbywa się wesele. Proboszcz, na terenie której odbywa się ślub może udzielić dyspensy tylko w przypadku, gdy to wesele odbywa się na jego terenie. Można też złożyć pisemną prośbę do Kurii o udzielenie dyspensy.
Marta Klimczak
Dla mnie ślub i wesele w piątek to lekka oznaka ignorancji, czy ze strony Państwa Młodych, czy księdza. Mało jest innych sobót w roku? Ślubów katolickich nie udziela się w piątek na pamiątkę tego, że Chrystus za nas dał się ukrzyżowaĆ (z tego samego powodu możemy pościĆ). Dla mnie to trochę głupio świętowaĆ kościelny sakrament w tym dniu, do tego arumentowaĆ to np mniejszymi kosztami w restauracji.
Anonim
powodem ślubów w piątek jest przede wszystkim brak miejsca w lokalu na sobotę.W naszej okilicy lokale są zajęte już na 2 lata.Katolik
Katarina
jest to chyba bardzo rzadka praktyka, bo nie spotkałam się by katolicy brali ślub w piątek. My bierzemy właśnie w ten dzień, ale tylko dlatego że jest to ślub cerkiewny, z powodu różnic w kalendarzu mamy inaczej ustalony dzień liturgiczny w związku z tym w piątek od południa mamy liturgiczną sobotę. to tak gwoli wytłumaczenia ;) bo koleżanka której powiedziałam o ślubie w piątek gotowa była mnie posądzić o herezję ;)
x.M
Nie udziela się dyspensy od zabawy, od posiłków mięsnych owszem, ale od zabawy w piątek dyspensy się nie dostanie... Tak samo przy okazji studniówek!
Żona
Aby uzyskać dyspensę nie wystarczy pozwolenie proboszacza. Trzeba pisac z prośbą do biskupa. Przynajmniej u nas w parafii obowiązują takie przepisy.
Pary nie wybierają piątku tylko ze względu na tańsze restauracje...Ja z narzeczonym zaplanowałam sobie ślub na 2010 rok, akurat nasza rocznica wypada w piątek. Ot dlaczego zależy nam własnie na tym dniu...
MARTA tak ładnie pisze, że te piątki to prawie grzech na wesele....szkoda tylko że przy załatwianiu wesela najwięcej biurokracji pochłania własnie kościół...
Anonim
Jak sie kochacie to poczekacie.Co z tego ze data?Ja miałam ustaloną datę z "ukochanym"w piatek przypadło=[[ ks znał mnie i moją mamę b.dobrze.Kilka razy mówił jesteś pewna że to ten??myślę natretny ks. okazało się że miał ks nosa.W DNIU NASZEGO ŚLUBU ZDRADZIŁ MNIE ZE ŚWIADKOWĄ.Naszłam ich przypadkiem z miejsca pojechałam do kościoła przed 2 w nocy by to zgłosić.Ślub został unieważniony nie liczy się data a facetom nie ufaj......
Anonim
co za różnica jaki dzień, czy piątek czy środa czy sobota. ważne, żeby się kochać i żyć w zgodzie.
czasem sobotnie małżeństwa szybciej się rozwodzą niż piątkowe. to samo co z przesądami o "r" :)
kochajcie się i pobierajcie się kiedy chcecie!
ddd
Ten zakaz pochodzi od ludzi nie od Boga. W Biblii nie ma informacji o tym zakazie. Kościół rzymskokatolicki, ustanowił go tylko dla pieniędzy bo może go limitować każdemu kto ma pieniądze, dlatego nie jest to relacja Bóg-człowiek, tylko człowiek-człowiek.
Anonim
Glupoty piszesz, ze niby Kosciol to zrobil dla pieniedzy! W piatki zabaw hucznych sie nie urzadza, poniewaz kazdy piatek jest jak Wielki Piatek, czyli pamiatka meki naszego Pana Jezusa Chrystusa. Kosciol wprowadzil taki zwyczaj ze tego wlasnie powodu i obowiazuje on kazdego chrzescijanina.
DJ Galix
Aktualnie pracuję nad nowym projektem piątkowych wesel, które będą tańsze o co najmniej 40%.
Oprawa DJ, Fotograf, Kamerzysta oraz Sala Weselna - Wszystko w zupełnie innych cenach.
Myślę, że w Polsce będzie spore zainteresowanie.
www
Najnowszy komentarz!
Do x.M. Nie potrzebna dyspensa od zabawy w piątek. IV przykazanie kościelne mówi "Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w czasie Wielkiego Postu powstrzymywać się od udziału w zabawach".
Użytkownik:
Treść: