Pytania i odpowiedzi » Finanse

Jak mądrze korzystać z karty kredytowej

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Jak mądrze korzystać z karty kredytowej

Przygotowania do ślubu to ciągłe wydatki. Płacisz w salonie sukien ślubnych, w sklepie obuwniczym, w sklepie z bielizną, w salonie fryzjerskim, w salonie kosmetycznym, w kwiaciarni... A może przydała by Ci się karta kredytowa? Poznaj jej zalety i dowiedz się jak mądrze z niej korzystać, żeby zyskać, a nie stracić.

Czym jest karta kredytowa

W skrócie można powiedzieć, że karta kredytowa tym różni się od płatniczej, że pozwala Ci wydawać pieniądze banku zamiast swoich oszczędności. Korzystając z karty kredytowej zaciągasz w banku kredyt na specjalnych zasadach. Jakie to zasady?

 • Wysokość kredytu jest określona przez bank na podstawie Twoich dochodów. Tak zwany limit kredytowy to często dwukrotność Twojej miesięcznej pensji.
 • Przez pewien okres czasu (zwykle 20-60 dni) kredyt jest nieoprocentowany (kredyt 0%)
 • Po upłynięciu tego okresu zaczynają być naliczane wysokie odsetki (20-30% w skali roku)


Dlaczego warto korzystać z karty kredytowej

 • Nie musisz nosić przy sobie gotówki. Jeśli jednego dnia zamierzasz załatwić kilka ważnych zakupów, płacąc gotówką musiałabyś z góry zaplanować jaką dokładnie kwotę wydasz i nosić ją ze sobą.
 • Nie musisz czekać z zakupami do wypłaty. Jeśli pracujesz, co miesiąc na Twoje konto wpływa pensja. Nie musisz odkładać zakupów do tego momentu, zwłaszcza jeśli polujesz na okazje i sezonowe promocje, które szybko się kończą.
 • Korzystasz z dodatkowych zniżek. Na rynku jest wiele kart stworzonych specjalnie dla kobiet. Płacąc kartą kredytową w wybranych punktach (na przykład sklepach odzieżowych, salonach fryzjerskich i kosmetycznych) możesz uzyskać od kilku do kilkudziesięciu procent zniżki.
 • Spłacając zadłużenie na karcie w terminie korzystasz z nieoprocentowanego kredytu, w tym czasie Twoje oszczędności leżą bezpiecznie na koncie lub lokacie i zarabiają dla Ciebie.
 • Możesz robić zakupy w internecie.


5 zasad mądrego korzystania z karty kredytowej
Statystyki pokazują, że tylko około jedna trzecia użytkowników korzysta z kart kredytowych mądrze. Banki zarabiają najwięcej na pozostałych, nierozważnych użytkownikach kart, którzy płacąc wysokie odsetki"rekompensują" bankowi działania mądrej mniejszości. Zastosuj poniższe zasady, żeby znaleźć się w grupie tych, którzy zyskują.

 • Zawsze pamiętaj o dacie końca okresu bezodsetkowego i zwracaj w tym terminie od razu całość zaciągniętego kredytu.
 • Nigdy nie zaciągaj większego kredytu, niż będziesz w stanie spłacić w tym terminie.
 • Nie pobieraj z karty gotówki, bo jest to bardzo kosztowne. Płac kartą tylko bezgotówkowo, na przykład w sklepach, restauracjach, punktach usługowych.
 • Zbieraj potwierdzenia transakcji i kontroluj stan swojego zadłużenia w internecie. Zbierając kopie wydruków, które podpisujesz płacąc kartą, łatwo wyliczysz ile musisz spłacić. Większość banków oferuje też przeglądanie wyciągów w internecie.
 • Jeśli z jakiegoś powodu nie możesz spłacić w terminie całego kredytu, koniecznie spłać kwotę minimalną podaną na wyciągu (zwykle wynoszącą kilkadziesiąt złotych).


Bezpieczeństwo
Tak jak w przypadku gotówki, może się nam przytrafić kradzież karty. Jednak w przypadku karty mamy większą szansę stratę odzyskać. Trzeba tylko niezwłocznie zgłosić ją w banku. Bank często przejmuje odpowiedzialność za środki skradzione z karty. Możliwe jest także dodatkowe ubezpieczenie transakcji. O szczegóły zapytaj w banku, ponieważ w każdym banku obowiązują inne zasady. Żeby zapewnić sobie bezpieczne korzystanie z karty warto przestrzegać trzech zasad:

 • Nigdy nie udostępniaj karty osobom trzecim.
 • Zawsze miej kartę na oku podczas transakcji.
 • Od czasu do czasu sprawdź, czy karta jest na swoim miejscu. Od tego jak wcześnie zgłosisz kradzież zależy to, czy uda Ci się odzyskać pieniądze.


Ile to kosztuje

Banki najczęściej naliczają roczną opłatę za kartę, jednak często anulują ją przy określonych obrotach na karcie. W promocji często możesz otrzymać kartę bez opłat. Pozostałe koszty zależą tylko od Ciebie. Jeśli będziesz przestrzegać wymienionych zasad, korzystanie z karty nie będzie Cię nic kosztować, a biorąc pod uwagę zniżki możesz nawet wydać mniej niż płacąc gotówką. Jeśli jednak dasz się ponieść przy zakupach i wydasz więcej niż możesz spłacić, może się to okazać bardzo kosztowne.

Jaką kartę wybrać?
Banki często uaktualniają swoją ofertę i wprowadzają nowe karty. Najlepiej poszukać aktualnego rankingu kart kredytowych w jednej z gazet codziennych (www.gazeta.pl, www.rzeczpospolita.pl, www.gazetaprawna.pl) lub zapytać doradcę kredytowego (www.expander.pl, www.openfinance.pl, www.goldenegg.pl). Procedura wydawania karty kredytowej trwa zwykle kilka tygodni. Jeśli się zdecydujesz robić przedślubne zakupy na kartę, weź to pod uwagę i wystąp o nią wcześniej.

SH

Tagi: