Pytania i odpowiedzi » Etykieta i zwyczaje

Jak wznosić toast na weselu?

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Jak wznosić toast na weselu?

Wszyscy zazwyczaj piją za zdrowie Pary Młodej, ale nieczęsto goście weselni postępują tutaj zgodnie z etykietą. Można oczywiście mówić o swobodzie, życzeniach od serca bez konieczności wtłaczania je w jakieś sztywne ramy - ale jeśli chcemy zachować podstawy sztuki savoir-vivre, trzeba pamiętać o kilku zasadach wznoszenia toastów weselnych.

 

1. Pierwszy toast weselny wznosi się szampanem.

 

2. Pierwszy toast weselny wygłasza ojciec Panny Młodej.

 

3. Drugi toast weselny wygłasza ojciec Pana Młodego/

 

4. Przy trzecim toaście panuje większa dowolność - może go wygłosić senior rodu albo Państwo Młodzi czy świadkowie.

 

5. Następne toasty weselne wygłaszają kolejni goście.

 

6. Toastów weselnych nie powinno być jednak zbyt dużo. Umiar we wszystkim - to podstawowa zasada savoir-vivre!

 

7. Ostatni toast weselny wznosi Pan Młody na koniec przyjęcia - zawiera w nim podziękowanie za obecność na weselu oraz otrzymane prezenty.

 

8. Przy pierwszych toastach na weselu wszyscy goście powinni stać, podczas gdy Para Młoda siedzi. Przy następnych - wstaje jedynie wygłaszający toast, a wszyscy pozostali siedzą.

 

9. Toasty weselne wygłasza się pomiędzy posiłkami, by nie przerywać ich spożywania.

 

10. Podczas wygłaszania przemowy kieliszek powinien pozostawać na stole! Dopiero po jej skończeniu przemawiający unosi go do góry, wykonuje ukłon w stronę Pary Młodej i pije za pomyślność i zdrowie Nowożeńców wraz z pozostałymi gośćmi.

 

11. Przemowa przy toaście weselnym nie powinna być zbyt długa. Zawiera się w niej najczęściej wspomnienia związane z Parą Młodą, czasem anegdoty - ale wszystko w granicach dobrego smaku i co nie uraziłoby nikogo - jednak w rzeczowej, zwięzłej formie.

 

12. W trakcie toastu weselnego nie trzeba wypić całego kieliszka od razu - wypijanie trunku w ramach toastu jest z zasady symboliczne. A zatem kto nie chce lub nie może, może wziąć jedynie łyk i zostawić na później bądź nie dopijać wcale.

 

13. Toast weselny można wznieść również napojem bezalkoholowym.

Użytkownik:
Treść: