Porady i pomysły » Zaproszenia i poligrafia

Jak napisać zaproszenia na ślub

5 (1 opinie)
Twoja ocena:
Jak napisać zaproszenia na ślub

Treść zaproszeń jest równie ważna jak ich wygląd. Z tego artykułu dowiesz się co powinno znaleźć się w treści zaproszenia.

Zapraszamy czy zawiadamiamy

Najpierw warto ustalić właściwą formę: zaproszenie lub zawiadomienie. Zgodnie z tradycją zaprasza się na wesele, a o ślubie zawiadamia. Obecnie to rozróżnienie zanika, mówi się powszechnie o zaproszeniach na ślub, na ozdobnych karnetach informujących o ślubie często figuruje też słowo "zaproszenie". Jeśli jednak jesteście przywiązani do tradycji i chcecie być w zgodzie z zasadami savoir vivre, przygotujcie odpowiednią wersję tekstu, na przykład "z radością zawiadamiamy...", "mamy zaszczyt zawiadomić..."

Na ślub i na wesele

Nie wszystkie osoby, które chcemy widzieć w kościele lub urzędzie stanu cywilnego zaprosimy na wesele. Możemy przygotować jedną wersję zawiadomień ślubnych dla wszystkich osób, a dla tych, których chcemy gościć również na weselu przygotować wkładkę z zaproszeniem. Możemy też od razu przygotować dwa rodzaje karnetów różniące się treścią.

Kto zaprasza

Zapraszającymi są zwykle sami Państwo Młodzi. W treści muszą się oczywiście znaleźć ich imiona i nazwiska. Jeśli organizatorami, a więc i zapraszającymi są Rodzice Państwa Młodych, można użyć sformułowania "Magdalena Kowalska i Paweł Nowak wraz z Rodzicami zapraszają..."

Kogo zaprasza

Jeśli chcemy uniknąć przykrych nieporozumień wymieńmy wszystkich z imienia, na przykład "...mają zaszczyt zaprosić Joannę, Andrzeja, Basię i Kubę Kowalskich". Jeśli bowiem napiszemy "Państwa Kowalskich", może się okazać, że zjawią się osoby o tym samym nazwisku, których wcale nie mieliśmy na myśli:ciocie, wujkowie, kuzyni. Dokładne wyliczenie zaproszonych pozwoli nam uniknąć nieproszonych gości weselnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradzie Jak uniknąć nieproszonych gości.

 

Pamiętajmy o prawidłowej odmianie imion i nazwisk, w razie wątpliwości można ją sprawdzić w poradni Wydawnictwa PWN lub w Instytucie Języka Polskiego PAN


Data i miejsce ślubu

Warto zwrócić uwagę na pisownię daty. Jeśli chcemy napisać miesiąc słownie pamiętajmy o odpowiedniej formie. Najłatwiej dopowiedzieć sobie słówko "dzień",wtedy z łatwością ustalimy jak należy odmienić miesiąc, na przykład "...zawiadamiamy o ślubie, który odbędzie się 7 [siódmego dnia] maja 2009 roku".
Miejsce należy określić na tyle precyzyjnie, żeby goście nie mieli problemów z dotarciem na uroczytsość. Możemy podać wskazówki w nawiasie, na przykład "...przyjęcie weselne, które odbędzie się w Karczmie Weselnej przy ulicy Ślubnej 29 (zjazd z autostrady na Radosną)". Jeśli dojazd jest skomplikowany do zaproszenia możemy dodać wkładkę z mapką orientacyjną.

RSVP

RSVP to sktót od francuskiego zwrotu répondez s'il vous plaît, który oznacza prośbę o potwierdzenie przybycia. Stosujemy go tylko w zaproszeniach na wesele (nie w zawiadomieniach o ślubie). Dzięki potwierdzeniu będziemy mogli ustalić faktyczną liczbę weselnych gości i uniknąć niepotrzebnych wydatków. W zaproszeniu najlepiej podać również datę, do której goście powinni zadeklarować przybycie oraz numer telefonu, pod który powinni dzwonić, na przykład "Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do 20 kwietnia 2009 pod numerem telefonu Joanny Kowalskiej 11 22 3333"

Szlachetny cel

Jeśli przy okazji ślubu zamierzamy wesprzeć wybraną organizację dobroczynną i zamierzamy poprosić gości o przeznaczenie pieniędzy na ten cel (na przykład zamiast przeznaczania ich na kwiaty dla Was), umieście informację o tym w zaproszeniu. Jak sformułować taką prośbę dowiecie się z artykułu Zamiast kwiatów

Pismo odręczne

Pismo odręczne nadaje zaproszeniu osobisty charakter i jest formą okazania szacunku gościom. Ręczne wypisywanie całego tekstu zaproszeń byłoby zbyt pracochłonne, wystarczy więc jeśli odręcznie wpiszemy imiona i nazwiska zapraszanych osób.
SH

Wicia
Ciekawy artykuł, ja tylko dodam, że warto dorzucić jakiś wierszyk, aforyzm lub cytat. Generalnie my korzystaliśmy z drukarni, ale ręczne wypisywanie zaproszeń ma swój urok. Gorzej, jeśli ktoś zaprosił na wesele 200 osób, wtedy może to być już nieco czasochłonne :). Może się komuś przyda - znaleźlismy takie oto wzory na zaproszenia na ślub.
An
Często warto też dodać jakiś ciekawy motyw, kojarzący nas z daną osobą. Na nasz ślub (choć zapraszaliśmy jedynie 40 osób, roboty było więc mniej) wybraliśmy stąd zaproszenia na ślub i dodaliśmy do każdego malutki motyw, który łączy nas z daną osobą. Np. nawiązujący do jakiegoś wspólnego przeżycia itp. Goście byli zachwyceni - jednak nawet dla 40 osób jest to sporo roboty, wole nie myśleć co by było w przypadku np. 200 gości ;)
Anonim
Mi pomógł kolega. Zajmuje się grafiką i tworzy strony. Ale to nie przeszkadzało mu zrobić fajne zaproszenia. Można robić ruloniki itp. My mieliśmy w stylu książki W tym samym kolorze zrobiliśmy zawieszki na butelki (połączenie zielonego i beżu). Wszystko fajnie się komponowało.
ps. zajmuje się też pozycjonowanie stron, jakby ktoś potrzebował
Anonim
ok. ale jak napisać na zaproszeniu parę, która jest w związku narzeczeństwa i ma dziecko?np. Danutę Nowak i Stanisława Muchę z synem?(i tu napisać np. Jasiem).może to "głupie" pytanie ale mam z tym ogromny problem bo chcę uniknąć jakiś dziwnych i niepotrzebnych komentarzy!dziękuje za pomoc
Anonim
Bardzo ciekawy artykuł,natomiast wypisywanie wierszyków o miłości itd...jest bardzo niestosowne i w eleganckich zaproszeniach nie stosuje sie takich rzeczy.
Anonim
Najnowszy komentarz!
Witam. Znajduje dużo cennych rad, ale ja mam akurat problem z wypisaniem zaproszenia dla małżeństwa, które jest w separacji z dziećmi oraz drugi przypadek dla małżeństwa po rozwodzie z dzieckiem. Nie wiem jak zaproszenie wypisać nie popełniając gafy...
Użytkownik:
Treść: