Porady i pomysły » Zaproszenia i poligrafia

Drukujemy zaproszenia

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Drukujemy zaproszenia

Jeśli wymarzyliście sobie niepowtarzalne zaproszenia, na przykład ze swoim zdjęciem, grafiką i liternictwem - czeka Was przygotowanie ich do druku w drukarni. Sposób przygotowania pliku zależy od technologii i maszyn jakimi dysponuje wybrana przez Was drukarnia, ale jest kilka ogólnie obowiązujących zasad, które ułatwią Wam zadanie.


Przygotowanie zdjęć i plików graficznych

Skanowanie

Jesli sama skanujesz zdjecia, nie zachowuj ich w formacie jpg, wybierz raczej format tif, który lepiej zachowuje ostrość zdjęć i ich kolorystykę.

Zdjęcia cyfrowe

Zdjecia i grafiki powinny miec 300 dpi w rozmiarze, w jakim beda umieszczone w zaproszeniu. Do wykonania zdjęcia wybierz najwyższą jakość fotografii często oznaczoną jako HQ lub SHQ. Zgraj zdjęcie do komputera i sprawdź w jakim rozmiarze i jakiej rozdzielczości robi zdjęcia Twój aparat, klikając prawym przyciskiem myszki na plik zdjęcia (właściwości → podsumowanie → zaawansowane).

Teraz czeka nas trochę matematyki. Powiedzmy, że rozdzielczość Twojego zdjęcia wynosi 180 dpi - sprawdzamy jaki to procent z 300 dpi:

180/300x100=60

Teraz musimy rozmiar zdjęcia pomniejszyć do 60% aby uzyskać właściwą rozdzielczość.  Jeśli wymiary Twojego zdjęcia to 800x600 pikseli, czyli okolo 28x21 cm, wykonujemy proste obliczenie:

28x0,60=16,8 oraz 21x0,60=12,6

Nasze zdjęcie może mieć maksymalny rozmiar 16,8x12,6 cm.

 

Przygotowanie tekstu

Największą plagą tekstów pisanych na komputerze są literówki, łatwo bowiem o wciśnięcie nieodpowiedniego klawisza.Zdarzają się teżingerencje programu korygującego pisownię, który może bez naszej wiedzy zniekształcić wyrazy albo zamienić je na zupełnie inne. Napisany tekst najlepiej wydrukować i dać do przeczytania kilku osobom. Czytać należy literka po literce, choć to trudne. Jest to bardzo ważne, ponieważ drukarnie zwykle nie biorą odpowiedzialności za tekst, który został błędnie przygotowany.


Kolory

Kolor jaki widzimy na monitorze nigdy nie będzie identyczny z kolorem wydruku. Jedynym sposobem sprawdzenia jak będzie wyglądał wydruk jest zobaczenie go na własne oczy. Możemy też spojrzeć na próbnik kolorów w drukarni i odpisać oznaczenia tych, które chcemy wykorzystać w naszym projekcie.

 

Czcionki

Oryginalne i niespotykane czcionki najpewniej nie otworzą się poprawnie w komputerze drukarni, program graficzny może je wtedy automatycznie zastąpić czionkami o zupełnie innym kroju. Najpeiej będzie zapisać nasz projekt w formacie pdf. Format ten gwarantuje ponadto, że nie przemieszczą się nam grafiki i nie zmienią się proporcje elementów projektu.

 

Spad

Jeśli chcesz zadrukować całą powierzchnię zaproszenia, konieczne będzie uwzględnienie w projekcie spadu. Spad drukarski to obszar druku, który wychodzi poza krawędź ostatecznej publikacji. Spad gwarantuje, ze obszar druku bedzie dochodził do samej krawedzi po przycieciu arkusza.

Na koniec krótki słowniczek terminów drukarskich związanych z przygotowaniem zaproszeń.

 

Bigowanie (przegniatanie) - proces polegajacy na odciskaniu (wgniataniu) rowków w papierze w celu ulatwienia jego zaginania.

Tłoczenie - rodzaj uszlachetnienia druku. Jest to proces tworzenia w papierze trójwymiarowego nadrukowanego wczesniej wzoru.

Typografia - jedna z technik druku wypuklego za pomocą farb typograficznych, które tworzą błyszczący wypukły nadruk.

Offset, druk offsetowy - odmiana druku płaskiego, w której obraz przenoszony jest z płaskiej formy na papier.
SH

Anonim
Warto pokusić się o kupienie zaproszeń spersonalizowanych np. poprzez allegro. Wysyła się wtedy dodatkowo listę gości. Kolejne nazwiska są drukowane razem z treścią zaproszenia. Nie trzeba wtedy siedzieć i wypisywać ich samodzielnie a wygląda to naprawdę gustownie. Cena takich zaproszeń nie różni się od tych z wykropkowanym miejscem.
Anonim
Zdjęcia zapisujemy w pdf nie w tif, wtedy lepiej oddadzą kolor i ostrość, ja po przeczytaniu art zmieniłam na tif i wyszło dużo gorzej niż próbka jpg z tego powodu musiałam wyrzucić sto sztuk. Nie polecam.
Anonim
Najnowszy komentarz!
Format (JPG, TIF, PNG, itd.) nie ma aż tak wielkiego znaczenia, jeśli zdjęcie jest dostępne w wysokiej rozdzielczości i zapisane z niskim poziomem kompresji w przypadku JPG.
Użytkownik:
Treść: