Wybieramy datę ślubu
Właśnie podjęliście decyzję o ślubie i zastanawiacie się nad terminem Waszej uroczystości. Zanim ogłosicie ostateczną datę, warto wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Sprawy organizacyjne
Zastanówcie się, ile czasu potrzebujecie na załatwienie wszystkich przedślubnych formalności. Najlepiej zostawić sobie przynajmniej 6 miesięcy na organizację ślubu i wesela. Warto od razu sprawdzić, czy w wybrany przez Was dzień będzie dostępny lokal i czy wolny jest termin na uroczystość ślubną w kościele lub Urzędzie Stanu Cywilnego?
Jeśli przyszła Panna Młoda jest w ciąży, dobrze jest pamiętać, że podczas pierwszych trzech miesięcy przyszła mama może odczuwać mdłości, natomiast w ostatnim trymestrze przeszkodą będzie zmęczenie.
Jeśli studiujecie, na datę ślubu wybierzcie termin oddalony od sesji egzaminacyjnej, aby mieć dużo czasu na organizację oraz uniknąć stresu związanego z nauką.
Rodzina
Trudno jest ustalić termin wesela tak, aby pasował wszystkim zaproszonym gościom. Jednak są na pewno osoby, na których obecności bardzo Wam zależy. Dobrze więc zorientować się:
Czy w okolicach wybranej przez Was daty ślubu, nikt z rodziny lub przyjaciół nie planuje ślubu i wesela?
Czy w tym czasie, ktoś z rodziny nie obchodzi ważnego święta lub uroczystości?
Czy nie jest to okres, w którym ktoś z najbliższej rodziny planuje długotrwałą podróż, zabiegi szpitalne lub ma inne, ważne zobowiązania?
Praca
Niektórzy z Was mogą wykonywać pracę, która wymaga szczególnie wytężonej uwagi lub 100% obecności, w określonych terminach. Zastanówcie się, czy okres, w którym planujecie ślub nie koliduje z Waszymi obowiązkami zawodowymi typu: okres sprawozdawczości, wyjazd firmowy, rozpoczęcie/zakończenie projektu, itp.? Drugą kwestią jest urlop na podróż poślubną. Czy nie będziecie mieli problemów z jego uzyskaniem w wyznaczonym terminie?
Święta kościelne i państwowe
Organizacja ślubu i wesela przypadająca na okres świąt, może napotkać wiele przeszkód. Jeśli bierzecie ślub konkordatowy w święto kościelne (np. Boże Narodzenie, Wielkanoc), możecie mieć trudności związane z rezerwacją terminu w kościele. Natomiast w przypadku ślubu cywilnego, dobrze jest sprawdzić, czy Urząd Stanu Cywilnego jest otwarty w wybrane święta państwowe lub kościelne. Warto również pamiętać, że wiele osób woli spędzić święta z najbliższą rodziną, i że podróżowanie w święta jest o wiele trudniejsze, a organizacja wesela wiąże się z wyższymi kosztami.
Budżet
Jeśli dysponujecie małym budżetem, warto wziąć pod uwagę mniej popularne miesiące. W styczniu, lutym, czy też listopadzie będzie łatwiej wynegocjować Wam korzystne ceny.
Możecie również pomyśleć o wyborze niestandardowego dnia tygodnia. W inne dni niż sobota właściciele restauracji będą bardziej elastyczni jeśli chodzi o ceny.
Kiedy już ustalicie wstępną datę porozmawiajcie na ten temat z najbliższymi członkami rodziny i przyjaciółmi. Czasami bowiem może się zdarzyć, że przeoczycie jakąś ważną kwestię dotyczącą wybranego przez Was terminu.
AG
1. wybrałabym wiosnę albo jesień, żeby uniknąć uciążliwych upałów, ale też problemów z szukaniem futerka, etoli i wszystkich "ogrzewaczy"
2. zastanowiłabym się czy zależy mi na wykorzystaniu konkretnych kwiatów (konwalie i tulipany są najbardziej osiągalne wiosną, piwonie latem, a wrzosy jesienią)
3. Oczywiście kwestia wolnej sali, a potem terminu w kościele
Jeśli jesteście tradycjonalistami i zamierzacie wynajmować wspólne mieszkanie dopiero po ślubie - unikajcie ślubu w czasie, kiedy studenci rzucają się na mieszkania.