Jak przygotować się do ślubu - porady specjalistów
Ekipa Weselinki odwiedziła Targi Ślubne w Krakowie i zebrała dla Was porady, które pomogą przygotować się do ślubu.
Restauratorzy i hotelarze radzą - zacznijcie przygotowania wcześnie, wybierzcie miejsce z klimatem, spełnijcie swoje marzenia
Lokal na wesele warto rezerwować z co najmniej rocznym wyprzedzeniem. Atrakcyjne lokalizacje często są zarezerwowane nawet na kilka kolejnych sezonów. Zwlekając z decyzją ryzykujemy, że będziemy musieli dokonać wyboru, z którego nie będziemy do końca zadowoleni. Ewelina Śliwa-Miechowiecka z Pałacu w Śmiłowicach zaznacza, że już teraz w 2009 roku pozostały wolne tylko terminy poza sezonem ślubnym, który trwa od maja do października.
Gabriela Kamysz z Pałacu Radziwiłłów w Balicach radzi zainteresowanie się lokalizacją wesela nawet na półtora roku przed planowanym terminem ślubu. Doradza wybór miejsca z klimatem - Nie polecam standardowych domów weselnych bądź zajazdów. Wybrane miejsce powinno mieć swoją historię, może nawet tajemnicę, a przede wszystkim urok.
Agnieszka Kowal z położonego w ogrodach nad samą Wisłą hotelu Irbis podkreśla, że przyszli Państwo Młodzi powinni przede wszystkim szukać tego, co sobie wymarzyli. - To najważniejszy dzień w życiu. Powinno to być najpiękniejsze miejsce jakie można znaleźć - dodaje Gabriela Kamysz z Pałacu Radziwiłłów w Balicach.
Florystka radzi jak dobrać kwiaty do kreacji i co zrobić z bukietem ślubnym po uroczystości
Kamila Piotrowska z firmy Retro-Art specjalizuje się we florystyce dla wymagających klientów ceniących stylizację retro. Podkreśla, że kwiaty na ślubie są częścią całego wizerunku i powinny idealnie współgrać zarówno z urodą Panny Młodej jak i ze stylizacją całej uroczystości. - Żadnej Pannie Młodej nie poleciłabym bukietu bez obejrzenia: po pierwsze Panny Młodej, po drugie sukni, i Pana Młodego. To wszystko musi ze sobą grać. Żeby osiągnąć pożądany efekt, Kamila Piotrowska współpracuje z krawcowymi sukien ślubnych utrzymanych w stylu retro, z wynajmującymi stylowe samochody i lokale, a także z kosmetyczką, makijażystką i fryzjerką.
Właścicielka firmy Retro-Art podpowiada, że czasem warto zabrać bukiet w podróż poślubną. - Podobno w niektórych krajach, np. Turcji jest tak, że pokazując bukiet ślubny można dostać rabat.
Stylistka biżuterii podpowiada czym kierować się przy wyborze ślubnej biżuterii i jakie kamienie najlepiej wychodzą na fotografiach
Według Anny Walczyk z Wavellit Art naczelną zasadą w doborze biżuterii jest umiar. - Biżuteria powinna idealnie dopełniać kreację Panny Młodej i podkreślać jej urodę, nie przytłaczać i nie dominować. Właścicielka firmy proponuje swoim klientkom biżuterię dobraną do karnacji i kolorystyki stroju. - Do sukni o wyraźnym odcieniu ecru, toffi lub różu, najlepiej dobrać kamienie z harmonizującym zabarwieniem czyli np. kryształ górski w zestawieniu z kwarcem truskawkowym bądź jaspisem. Piękne są też perły. Jeśli ktoś nie boi się pecha, którego podobno przynoszą, jest to idealny kamień, który pięknie wygląda w zestawieniu z sukniami w kolorze ecru od jasnego do ciemnego.
Według właścicielki Wavellit Art na zdjęciach najładniej prezentuje się kryształ górski. - Ma niezwykłą świetlistość i wygląda jak zamrożony lód, który pięknie szkli się na szyi.
Często wykonujemy zamówienia niestandardowe. Na podstawie zdjęcia sukienki lub rozmowy z osobą można wykonać coś naprawdę indywidualnego i niepowtarzalnego - zapewnia Anna Walczyk.
Wizażystka radzi kiedy wykonywać zabiegi kosmetyczne, jak przygotować się do makijażu ślubnego i jak znaleźć usługi na najwyższym poziomie
Magdalena Tracz z Atelier Visage radzi, żeby zabiegi upiększające stosować najlepiej na miesiąc przed ślubem, a najpóźniej dwa tygodnie przed. Przed samą uroczystością lepiej nie eksperymentować, warto natomiast stosować wcześniej sprawdzone kosmetyki pielęgnacyjne, takie jak kremy nawilżające czy matujące.
Co można poradzić osobom, które same chcą zrobić swój ślubny makijaż, lub skorzystać z usług wizażystki w domu? Przede wszystkim należy przygotować sobie w domu odpowiednie miejsce. Powinno być dobrze oświetlone światłem dziennym i pozwalać na odizolowanie się od otoczenia - zazwyczaj ruchliwego i głośnego w dniu ślubu. Należy też pamiętać o dużo wcześniejszym wypróbowaniu kosmetyków, których zamierzamy użyć, żeby uniknąć ewentualnego uczulenia.
Jeśli decydujemy się na skorzystanie z usług profesjonalisty warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą nam dokonać właściwego wyboru.
Po pierwsze - doświadczenie. Magdalena Tracz podkreśla, że bycie makijażystą to zawód, gdzie biegłości nabiera się dzięki praktyce. Doświadczenie najlepiej sprawdzić szukając referencji na stronie internetowej wizażysty, lub pytając o zdanie specjalistów z branży ślubnej. Dobrą okazją do tego są targi ślubne. Można też zasięgnąć informacji w zaufanym salonie fryzjerskim lub zakładzie kosmetycznym.
Po drugie - styl pracy. Jeśli ktoś nie boi się innowacji i ma całkowite zaufanie do specjalisty, może zdecydować się na osobę, która narzuci swoją wizję makijażu. Jeśli jednak przyszła Panna Młoda ma swoje wyobrażenie o tym, jak chciałaby wyglądać powinna poszukać kogoś, kto pomoże tę wizję zrealizować dodając coś wartościowego od siebie. - Ja na przykład jestem osobą otwartą, lubiącą pertraktować z klientem. Nie jest tak, że to moja wizja jest najlepsza. Ja konsultuję, rozmawiam i przygotowuję też w ten sposób klientkę tak, żeby ona lepiej się poczuła w makijażu - mówi Magdalena Tracz. - Jest sporo kobiet, które nigdy się nie malowały lub stosowały bardzo oszczędny makijaż. Dla nich profesjonalny makijaż jest dużym przeżyciem.
Dane kontaktowe specjalistów, których wypowiedzi wykorzystano w artykule znajdują się w bazie adresowej Weselinki.