Porady i pomysły » Obrączki i biżuteria

Jakie obrączki wybrać?

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Jakie obrączki wybrać?

Wybierając obrączki zwykle najwięcej uwagi poświęcamy ich wyglądowi. Warto jednak pomyśleć też o trwałości, w końcu obrączki mają nam służyć wiele lat i w tym czasie nie stracić swojej urody. Bardzo ważna jest też wygoda, którą docenimy nosząc obrączkę na co dzień.


Złoto, srebro, tytan czy platyna?

 

ZŁOTO

To tradycyjny metal na obrączki. Wybierając złote obrączki trzeba zwrócić uwagę na próbę złota i odcień.

Próba
Do wyrobu obrączek zwykle używa się złota dziewięcio-, czternasto- i osiemnastokaratowego. Im większa zawartość złota w stopie, z którego zrobione są obrączki, tym wyższa próba i tym cenniejsze a zarazem droższe będą obrączki.
Obrączki o wysokiej próbie (np. 18 karatów) są nieco mniej trwałe niż obrączki o niższej próbie (złoto jest metalem miękkim, podatnym na ścieranie). Jeśli mieści się to w waszym budżecie, najlepiej wybrać złoto czternastokaratowe.

Odcień
Najbardziej tradycyjny jest odcień żółty, inne często spotykane to biały i czerwony. Białe złoto jest zwykle nieco droższe niż żółte czy czerwone o takiej samej próbie.
Naturalna barwa białego złota jest szara z lekkim zabarwieniem żółci, dlatego by uzyskać biały odcień niezbędne jest nałożenie na obrączkę warstwy rodu. Trzeba wziąć pod uwagę, że rod się ściera i po pewnym czasie zewnętrzna warstwa obrączki staje się szara. Ze względu na wysokie koszty, powtórne nałożenie rodu jest nieopłacalne. Trzeba będzie więc pogodzić się ze zmianą ich wyglądu lub zakupić nowe.

 

TYTAN

Tytan jest metalem o srebrno-szaro-białym połysku. Tytan jest najtwardszym naturalnym metalem trzykrotnie mocniejszym od stali i wielokrotnie trwalszym niż złoto, srebro czy platyna. Jest przy tym bardzo lekki, świetnie nadaje się więc do noszenia na co dzień. Tytan bez domieszek innych metali nie powoduje żadnych uczuleń jest więc idealnym wyborem dla alergików.
Wadą obrączek tytanowych jest brak możliwości zmiany rozmiaru, trzeba je więc uważnie dobierać po dokładnym pomiarze palca (o pomiarach przeczytasz pod koniec tego artykułu). W razie wypadku (np. spuchnięcia palca z obrączką po użądleniu) na pogotowiu można przeciąć tytanową obrączkę równie łatwo jak złotą czy platynową, wyjątkiem jest utwardzany tytan jakiego używa się w przemyśle. Z przemysłowego tytanu nie powinno się wykonywać pierścionków ani obrączek.

 

PLATYNA

Platyna ma biały połysk i nie wymaga rodowania jak białe złoto. W przeciwieństwie do złota, zawartość czystej platyny w stopach jubilerskich sięga zwykle 95%. Platyna jest trwała i bardziej odporna na ścieranie czy uszkodzenia niż złoto. Ze względu na dużą gęstość platyny, obrączka wykonana z niej będzie nieco cięższa niż obrączka z osiemnastokaratowego złota i o wiele cięższa od tytanowej. Wadą platyny jest jej wysoka cena w porównaniu ze złotem. Platynowa obrączka będzie zwykle dwukrotnie droższa od obrączki z osiemnastokaratowego złota. 

 

SREBRO

Jest tańsze od złota, platyny i tytanu, a także bardziej miękkie i w związku z tym podatne na uszkodzenia i odkształcenia. Ponadto szybko się utlenia wchodząc w reakcję z innymi metalami (z których zrobione są na przykład sztućce, monety itp.) I w rezultacie może czernieć. Srebro bardziej nadaję się na biżuterię, którą zakładamy okazjonalnie niż na obrączki, które nosi się na co dzień.

 

ŁĄCZENIE METALI

Obrączki zrobione ze złota w kilku kolorach są ostatnio bardzo modne. Ich wadą jest jednak niebezpieczeństwo uszkodzenia obrączki przy korekcie rozmiaru. Obrączki ze złota w kilku kolorach można powiększać jedynie przez rozciąganie, wtedy wewnątrz obrączek powstają naprężenia, które mogą spowodować ich pęknięcie.

Jeśli z drogim kamieniem, to z jakim?

Jeśli chcesz by Wasze obrączki były ozdobione kamieniami pamiętaj, że niektóre kamienie są zbyt podatne na uszkodzenia by nadawać się do noszenia na co dzień. Najodpowiedniejsze będą diamenty, rubiny i szafiry, które mogą mieć barwę niebieską, czarną, różową, pomarańczową, zieloną i żółtą. Zdecydowanie lepiej unikać opali.

Wąskie, szerokie, grawerowane?
Od fasonu obrączki zależy wygoda noszenia. Warto wybrać obrączki o łagodnych, zaokrąglonych krawędziach. Jeśli zależy Wam na płaskim kształcie obrączki, poszukajcie takiej o zaokrąglonych wewnętrznych krawędziach. Węższe obrączki bez zdobień są wygodniejsze od szerokich i zdobionych.

Nie każdy fason będzie korzystnie wyglądał na Twojej dłoni. Na drobnej i szczupłej dłoni najlepiej będzie wyglądać delikatna wąska obrączka. Osoby z większymi dłońmi o długich palcach będą lepiej wyglądać w szerszej obrączce.

Zewnętrzne grawerowanie na obrączce stało się niezwykle popularne po filmie "Władca Pierścieni". Niestety zewnętrzny wzór jest nietrwały i w miarę noszenia będzie się ścierał.

Jak dobrać rozmiar?

Najczęściej zdarza się, że wybieramy zbyt luźne pierścionki czy obrączki. Żeby tego uniknąć, najlepiej fachowo zmierzyć obwód palca. Pamiętaj, że palce mogą lekko puchnąć przy upalnej pogodzie i być węższe niż zwykle przy mroźnej. Inaczej powinno się mierzyć palec do szerokiej, a inaczej do wąskiej obrączki. Przy zdejmowaniu miary należy zaznaczyć jakiej szerokości ma być obrączka. Każda korekta rozmiaru obrączek jest zwykle możliwa ale niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia lub zniekształcenia.

Kiedy zamawiać?
Obrączki we właściwym rozmiarze zamawiaj nie później niż na sześć tygodni przed ślubem. Jeśli nie zdążysz na czas, zawsze możesz zapytać jubilera o możliwość wypożyczenia zastępczych obrączek na czas ceremonii, lub do czasu kiedy te zamówione przez Was będą już gotowe.

SH

Anonim
Wszystko jest kwestia gustu ostatnio ludzie chwala sklep jubiler-jubiler.pl i musze przyznac ze maja duzo kolekcji obraczek do wyboru.
zk
Kto to napisał,że obrączki ze złota 18 karatowego są bardziej trwałe od tych ze złota 14 karatowego?
To napisał całkowity dyletant w tym temacie. Czyste złoto 24 karatowe jest miękkie i nietrwałe i dlatego wykonuje się stop żeby właśnie poprawić twardość i wytrzymałość obrączek.
sword
> Kto to napisał,że obrączki ze złota 18 karatowego
> są bardziej trwałe od tych ze złota 14 karatowego?
> [cut]

To jest właśnie przykład aby nie przyjmować bezkrytycznie informacji z jednego źródła. Potem jest pełno ludzi, którzy wciskają takie bzdury na forach. Rozumiem, ze taka pomyłka może znaleźć się na jakimś blogu ale na stronie o poradach weselnych to przegięcie!

Apel do admina, zmieńcie to bo wtopa na całego...

Pozdrawiam
Admin
Najnowszy komentarz!
Dziękuję za zwrócenie uwagi na ten błąd! Artykuł został skorygowany.

Pozdrawiam i życzę owocnych przygotowań do ślubu!
Admin
Użytkownik:
Treść: