Porady i pomysły » Kwiaty i dekoracje

Jaki typ bukietu wybrać

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Jaki typ bukietu wybrać

Z bukietem ślubnym jest tak jak ze strojem - nie wszystkim jest ładnie w tym samym. Dlatego bukiet trzeba dobrać do swojej urody, figury i całego stroju. Oglądając bukiety ślubne na zdjęciach łatwo się zachwycić i stwierdzić: ten i żaden inny. Zwłaszcza, że na zdjęciach widać zwykle tylko bukiet na białym tle sukni. W rzeczywistości "tłem" bukietu jest cała postać Panny Młodej. W wyborze bukietu warto kierować się tym, jak bukiet dopełni całą kreację i czy podkreśli naszą urodę.

 

Po pierwsze figura

Kluczem są proporcje. Jeśli jesteś drobna, wybierz niewielki, delikatny bukiet, jeśli jesteś postawna, bukiet powinien być większy i bardziej zdecydowany. Najwięcej opcji do wyboru mają jak zwykle osoby o przeciętnej figurze - średnim wzroście i średniej tuszy.

 

Po drugie strój

Bukiet jest częścią ślubnej kreacji i powienien z nią współgrać. Tak jak w przypadku innych ślubnych dodatków obowiązuje zasada równowagi: prosta suknia może być tłem dla efektownych dodatków, a strojna suknia wymaga skromnych dodatków, inaczej groziłby nam "efekt choinki".  Efektowne bukiety kaskadowe najlepiej będą się prezentować na tle prostych, gładkich sukien, natomiast jednokolorowe wiązanki ładnie dopełnią strojne suknie w stylu balowym.

 

Oczywiście, bukiet nie towarzyszy Pannie Młodej w trakcie całego przyjęcia weselnego, zwłaszcza w tańcu. Może warto na czas tańców zastąpić kwiatem we włosach zarówno bukiet jak i welon - bedzie wygodniej i równie efektownie. 

 

Po trzecie styl

Modne Panny Młode decydują się na konsekwentną stylizację ślubnej kreacji, a nawet całej oprawy ślubu i wesela. Bukiet ślubny jest jej częścią. Do stylu retro najlepiej będzie pasował klasyczny biedermeier. Kreacja nowoczesna, np. suknia o zdecydowanej geometrycznej formie bedzie wyglądać dobrze z bukietem typu "berło", czyli naręczem ciasno związanych kwiatów o długich łodygach, bez przybrania. Do prostej sukni w stylu sielankowym (coś a la Zosia z "Pana Tadeusza") najlepiej będzie pasować luźna, ozdobiona wstążkami wiązanka z kwiatów jakie można wychodować w naszym klimacie we własnym ogrodzie. 

 

Po czwarte kolorystyka

Jasna blondynka w białej sukni i welonie z bukietem herbacianych róż? Zbyt blado. Z bukietem purpurowych róż? Zbyt kontrastowo. Najlepiej wyglądałyby w tym przypadku kwiaty w tonacji różowej, błekitnej, lub jasnopomarańczowej. Teoretycznie. Bo dopóki nie wiemy jaka jest tonacja bieli sukni, trudno będzie dobrać właściwy kolor bukietu. 

Większość z nas zna swój typ urody i wie w jakiej kolorystyce jest nam do twarzy, zgodnie z tą wiedzą wybieramy ślubną kreację. Biel bieli nierówna i zwykle gołym okiem widać czy biel sukni wpada w ecru, błekit, róż czy fiolet. Kolorystyka bukietu powinna współgrać z tonacją całego stroju.

 

Po piąte wygoda

Bukiety kaskadowe, długie wstążki i girlandy z pojedynczych kwiatów wyglądają pięknie, ale są niewygodne. Jeśli będziesz miała na sobie suknię z trenem, długi welon i rozłożysty bukiet, trudno Ci będzie poradzić sobie ze wszystkim na raz. W takim przypadku lepiej zdecydować się na poręczniejszy bukiet niż denerwować się w trakcie ceremonii, albo co gorsza zaliczyć jakąś wpadkę.

 

Po szóste Pan Młody

Moda to zwykle żywioł Panny Młodej i to jej kreację podziwiają goście, dlatego Pan Młody znalazł się w tym artykule na ostatnim miejscu. Jednak nie zapominamy o nim, bo w butonierce Pana Młodego powinna się znaleźć kompozycja nawiązująca do bukietu ślubnego wybranki. Warto pamietać o tym wybierając kolorystykę bukietu - kwiaty powinny prezentować się ładnie również w klapie ślubnego stroju mężczyzny.

 

Słowniczek

Na koniec krótki przegląd najbardziej popularnych typów bukietów.

Biedermeier - bukiet w kształcie półkuli z ciasno, regularnie rozmieszczonych kwiatów, często ułożony na kole z koronki lub przybrania. Zwykle całkiem skrywa dłonie Panny Młodej. W klasycznym biedermeierze kwiaty w różnych kolorach ułożone są koncentrycznie.Ten typ bukietu najbardziej nadaje się do strojnych kreacji, sukien w typie balowym i w stylu retro.

 

Kaskadowy - bukiet złożony z kwiatów spływających z rąk Panny Młodej jak (nomen omen) kaskada. Ten bukiet jest najodpowiedniejszy dla osoby powyżej średniego wzrostu, raczej do prostej sukni, bez ozdób, ponieważ jest bardzo efektowny i stanowi dominujący element kreacji.

Wiązanka - klasyczny bukiet skomponowany z kwiatów i przybrania. Jest najbardziej uniwersalny i pasuje do większości typów urody i strojów. Oczywiście należy pamietać o zasadzie równowagi i odpowiednim doborze kolorystyki.

Mała wiązanka - mniejsza wersja dla drobnej Panny Młodej.

Berło - bukiet z kwiatów o długich łodygach, bez przybrania, ciasno związanych ze sobą. Doskonale nadaje się do współczesnej stylizacji. Najodpowiedniejszy dla osób wysokich.  

Zdjęcia wielu ślubnych bukietów w najróżniejszych stylach znajdziesz w galeriach Weselinki.

SH

Anonim
Najnowszy komentarz!
ciekawie:-)
Użytkownik:
Treść: