Porady i pomysły » Kościół i Urzędy

Formalności związane ze zmianą nazwiska

4 (1 opinie)
Twoja ocena:
Formalności związane ze zmianą nazwiska

Jeśli zdecydowałaś się po ślubie przyjąć nazwisko męża czeka Cię kilka formalności. Oto krótki przewodnik który pozwoli Ci przejść je bez zbędnych nerwów. Po pierwsze, zrób kilka kopii aktu ślubu, będą one potrzebne w urzędach podczas składania wniosków o wymianę dokumentów.

Dowód osobisty

Najważniejsza jest wymiana dowodu osobistego. Powinnaś to zrobić w terminie do 14 dni od daty zawarcia małżeństwa. Zanim wybierzesz się do Urzędu Miasta przygotuj potrzebne dokumenty:

 • Odręcznie wypełniony i podpisany wniosek o wydanie dowodu osobistego. Możesz go ściągnąć ze strony MSWiA.
 • Obecny dowód osobisty
 • Dwie aktualne fotografie o wymiarach 35 x 45 mm, bez nakrycia głowy, okularów z ciemnymi szkłami, głowa w pozycji lewego półprofilu, z widocznym lewym uchem (bez ozdób)
 • Odpis skrócony aktu małżeństwa
 • Dowód wniesienia opłaty za wydanie dowodu osobistego. Wpłaty w wysokości 30 zł możesz dokonać na miejscu w kasie urzędu.


Wniosek musisz złożyć osobiście umawiając się wcześniej telefonicznie z urzędnikiem. Nowy dowód także odbierasz osobiście. Szczegóły procedury znajdziesz na stronie Urzędu Miasta.

Powiadomienie Urzędu Skarbowego
Na powiadomienie Urzędu Skarbowego masz 30 dni od momentu odebrania dowodu osobistego. W tym celu musisz wypełnić i wysłać lub zanieść osobiście do Urzędu Skarbowego formularz NIP-3. Formularz do ściągnięcia w formacie PDF znajdziesz na stronie Ministerstwa Finansów. Uwaga: jeśli prowadzisz własną działalność gospodarczą, powinnaś wypełnić formularz NIP-1.

Pozostałe dokumenty
Twoje nowe nazwisko powinno się też znaleźć w prawie jazdy, dowodzie rejestracyjnym, paszporcie, legitymacji studenckiej i banku w którym masz konto lub kartę. Jeśli pracujesz, poinformuj pracodawcę. Jest wiele instytucji, które powinny wiedzieć o zmianie Twojego nazwiska, ale nie wszystkie musisz koniecznie zawiadamiać od razu. Dla własnej wygody lepiej jednak nie odkładać wszystkiego na później. Zbierz korespondencję z ostatniego miesiąca i sprawdź, kto regularnie wystawia Ci rachunki lub przekazuje inne dokumenty. To właśnie te instytucje powinnaś zawiadomić. Poniżej krótka lista, która na pewno nie wyczerpuje wszystkich możliwości.

 • zakład gazowniczy
 • zakład energetyczny
 • operator telefonii
 • dostawca internetu
 • dostawca telewizji kablowej
 • administracja lub właściciel budynku, w którym mieszkasz
 • ubezpieczyciel, jeśli ubezpieczasz mieszkanie lub masz polisę na życie
 • sklep internetowy, jeżeli zamawiasz w nim regularnie


Wymiana dokumentów i aktualizacja danych niekoniecznie musi oznaczać godziny spędzone na staniu w kolejkach. Zanim wybierzesz się do urzędów i innych instytucji zadzwoń lub zajrzyj do internetu. Sprawdź godziny urzędowania i upewnij się, że zgromadziłaś wszystkie potrzebne dokumenty. Powodzenia!

SH

Magdalena
A ja mam pytanie - kto zawiadamia o zmianie nazwiska ZUS? Pracodawca czy ja? I czy zmiana nazwiska w ksiażeczce ubezpieczeniowej (zdrowotnej, zus-owskiej), tzn. skreślenie starego i napisanie nowego, mogę zrobić sama czy musi to zrobic kadrowa i moze jakoś poswiadczyć?
Anonim
Jeśli pracujesz to ZUS powiadamia pracodawca, a jesli chodzi o ksiażeczke to musisz udać się do kadr.
Anetaaaaa
Brałam ślub w listopadzie, ale nie chce zmieniać dowodu, bo w marcu zmieniam meldunek. Po ślubie przybrałam nazwisko męża. Czy mogę w skarbówce zgłosić zmiane nazwiska, bez wymiany dowodu, na podstawie aktu ślubu?
gosia
raczej nie bo w nip 3 musisz wpisać nr dowodu osobistego a ty jeszcze nie wymieniłaś
Marian K.
czy po zmianie nazwiska bede mial spokoj od bylej zony i jej prawnikow? Rozwod byl owszem z mojej winy, ale chcialbym zaczac zycie na nowo, niech juz da mi spokoj skoro odeszla
Anonim
Co w przypadku gdy wymiana dokumentow nastapi po kilku latach od zmiany nazwiska, czy to sa te same procedury?
Magda
Od 1 stycznia 2012 nie ma już formularza NIP-3, jest ZAP-3 i dotyczy tylko zmiany adresu zamieszkania, danych kontaktowych i informacjo o rachunku, więc nazwiska nie trzeba zgłaszać.
Anonim
Za dowod sie nie placi.
Relander
Najnowszy komentarz!
Tutaj znajduje się wniosek, który jest pomocny w rozwiązaniu problemu https://ewnioski.pl/formularze/wniosek-o-zmiane-imienia-lub-nazwiska/informacje
Użytkownik:
Treść: