Porady i pomysły » Etykieta i zwyczaje

Obowiązki świadka Panny Młodej na ślubie

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Obowiązki świadka Panny Młodej na ślubie

Zastanawiasz się o co możesz poprosić swojego świadka? A może Ty zostałaś wybrana na świadka i zastanawiasz się czego oczekuje od Ciebie Panna Młoda? Podstawowym obowiązkiem świadka jest asystowanie przy ceremonii i podpisanie stosownych dokumentów. Zanim wyliczę wszystkie inne obowiązki jakie narzuca świadkowi tradycja i obyczaje, muszę zaznaczyć, że tak naprawdę wszystko zależy od Waszych ustaleń. To czym powinien zająć się świadek najlepiej ustalić w rozmowie. Im bardziej szczegółowo to omówicie, tym mniej będzie nieporozumień, gaf i zawiedzionych oczekiwań.

Świadek może pomóc:

 • w wyborze stroju, czyli wybrać się z Panną Młodą na wizyty w sklepach i pomóc w dobraniu sukni i dodatków
 • w organizacji wieczoru panieńskiego - może pomóc wybrać miejsce, zorganizować zabawy w trakcie wieczoru, może też pomóc finansowo, np. płacąc częściowo za alkohol, chociażby stawiając gościom "kolejkę"
 • w załatwieniu drobnych spraw jak odebranie bukietu z kwiaciarni lub zaproszeń z drukarni, pomoc w dekorowaniu stołów, samochodu, pomoc w wypisaniu i wysłaniu podziękowań
 • przy ubieraniu Panny Młodej w dniu ślubu - większość sukni wymaga pomocy przy zakładaniu
 • kompletując i trzymając pieczę nad niezbędnikiem
 • trzymając pieczę nad listą prezentów
 • odbierając od gości prezenty i kwiaty oraz dostarczając je w umówione miejsce
 • dbając by w czasie przyjęcia gościom niczego nie zabrakło, na przykład roznosząc alkohol


Panna Młoda pewnie Cię o to nie poprosi, ale bardzo pomożesz jej jeśli będziesz:

 • pamiętać o wszystkim, o czym Panna Młoda może zapomnieć (dokumenty, elementy stroju, itp.)
 • dbać o wygląd Panny Młodej, np. podtrzymywać tren, pomagać przy wysiadaniu z samochodu, pomagać przy poprawianiu makijażu, a przede wszystkim mówić Pannie Młodej kiedy zburzy się jej fryzura albo rozmaże makijaż. Często nie ma jej o tym, kto powiedzieć i dopiero na zdjęciach widać, że coś było nie tak.
 • rozkręcać zabawę. Wyjdź na parkiet ze świadkiem zaraz po pierwszym tańcu. Zachęcaj do zabawy innych.


Potraktuj ten tekst jako ściągę
Jeśli zostałaś poproszona o bycie świadkiem, rozmowę z Panną Młodą możesz zacząć od podziękowania i wyjaśnienia, że chciałabyś szczegółowo omówić swoje obowiązki, żeby móc się do nich przygotować. Nie pytaj ogólnie "w czym mogę ci pomóc", najlepiej skorzystaj ze ściągi i zapytaj o każdą rzecz po kolei. Zapisz sobie Wasze ustalenia. W ten sposób unikniesz przeoczenia czegoś ważnego przez podekscytowaną przygotowaniami Pannę Młodą i tego, że sama o czymś zapomnisz.

Jeśli jesteś Panną Młodą, możesz taktownie poprosić świadka o pomoc mówiąc np. "Właśnie ustalam plan działań w związku ze ślubem. Sama ze wszystkim sobie nie poradzę i muszę niektóre zadania rozdzielić między gości. Chciałabym zapytać w czym Ty mogłabyś mi pomóc." Weź listę zadań i zapisz Wasze ustalenia. Dzięki temu, będziesz wiedziała czy potrzebujesz jeszcze kogoś do pomocy. Nie krępuj się prosić o pomoc w wielu sprawach, na początku zaznacz jednak, że nie oczekujesz pomocy we wszystkim, a tylko chcesz wiedzieć jak rozdzielić zadania między gości, to ułatwi świadkowi odmowę.

Powodzenia!

SH

Anonim
bez mojej świadkowej chyba bym zginęła na swoim ślubie!
Pietras
Najnowszy komentarz!
Świadek to bardzo pomocna funkcja. Szczególnie jak szykuje wieczór kawalerski :P
Użytkownik:
Treść: