Porady i pomysły » Etykieta i zwyczaje

Jak napisać podziękowania dla gości?

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
Jak napisać podziękowania dla gości?

Ślub i wesele macie już za sobą. Nadszedł czas, aby podziękować rodzinie i przyjaciołom, którzy wzięli udział w Waszej uroczystości.

Dobrym zwyczajem jest wysłanie podziękowań w terminie od dwóch do pięciu tygodni od daty Waszego ślubu. Ponieważ jest to dosyć pracochłonne zajęcie, warto już wcześniej przygotować sobie takie materiały jak: koperty (najlepiej zaadresowane), znaczki i elegancki papier listowy.

Zanim przystąpicie do pracy, zbierzcie imiona, nazwiska i adresy osób, który brały udział w ceremonii ślubno-weselnej oraz tych, którzy nie przybyli na Waszą uroczystość, ale przesłali Wam życzenia z prezentem. Podziękowania powinny być napisane odręcznie - najlepiej piórem - na eleganckim papierze listowym.

Swój list rozpocznijcie od powitania. Jeśli jest to osoba, którą dobrze znacie, możecie napisać nieformalny nagłówek w stylu "Droga Ciociu Aniu i Wujku Michale". List można zakończyć słowami "Pozdrawiamy serdecznie". Do osób, z którymi jesteście w relacjach formalnych, można się zwrócić na początku listu: "Szanowni Państwo", "Szanowna Pani Anno", a pożegnać wyrażeniem "Z poważaniem", "Łączymy pozdrowienia".

Starajcie się nawiązać do każdego odbiorcy indywidualnie. Podziękujcie swoim gościom za obecność w tak ważnym dla Was dniu, doceniając szczególnie osoby, które odbyły daleką podróż. W ciepłych słowach nawiążcie do prezentu jaki Wam został ofiarowany i jeśli to możliwe wskażcie, w jaki sposób zostanie wykorzystany. Dla przykładu, za komplet sztućców, możecie podziękować w następujący sposób: "Serdecznie dziękujemy za przepiękny komplet sztućców. Jest to dla nas niezwykła pamiątka ślubna i planujemy go używać przy specjalnych okazjach".

Jeśli otrzymaliście prezent, który nie przypadł Wam do gustu to i tak trzeba za niego podziękować. Można to zrobić w następujący sposób: "Dziękujemy za gipsową figurę chłopca. To naprawdę unikalny prezent". Nietrafione prezenty można zresztą bez żalu sprzedać np. na aukcjach internetowych lub podarować osobom potrzebującym.

Gościom, którzy nie przybyli na Waszą uroczystość, ale przesłali prezent ślubny, również należą się podziękowania. Napiszcie, jak bardzo żałujecie, że nie udało Wam się spotkać. Możecie wyrazić nadzieję spotkania przy kolejnej okazji.

Co zrobić, z prezentami w postaci gotówki? Otóż w podziękowaniu warto wspomnieć, jak zamierzacie wykorzystać ten podarunek w stylu "Chcielibyśmy serdecznie podziękować za otrzymany prezent. Myślimy o zakupie własnego mieszkania, a otrzymany od Was prezent pomoże nam w realizacji tych marzeń".

AG

Anonim
Teraz często młodzi wybierają jakieś słodkości, bombonierki albo migdały w czekoladzie
neli
Tak, faktycznie jako podziękowanie dla gości często na stołach lądują jakieś słodycze. To miły zwyczaj, a co się zje, to się nie zmarnuje, z figurkami i takimi tam nie wiem co zrobić.
dotka1506
Najnowszy komentarz!
chyba migdały w lukrze :P w czekoladzie by się rozpuściły zaraz w ręce :P
Użytkownik:
Treść: