Porady i pomysły » Etykieta i zwyczaje

7 rzeczy, które warto wiedzieć usadzając gości przy stole

0 (0 opinie)
Twoja ocena:
7 rzeczy, które warto wiedzieć usadzając gości przy stole

Do wesela zostało Wam już niewiele czasu. Właśnie siedzicie nad listą gości i zastanawiacie się, gdzie i kogo umieścić przy weselnym stole. Oto kilka wskazówek, które pomogą Wam w wyborze.

 

Stół Młodej Pary
Wiele osób podczas planowania usadzenia gości przywiązuje zbyt dużą uwagę do stołu Państwa Młodych. I rzeczywiście, im bliższej nowożeńców, tym miejsce wydaje się bardziej prestiżowe.  Łatwo jest jednak przeoczyć fakt, że cała uroczystość koncentruje się na parkiecie. Od pierwszego tańca, przez wspólną zabawę, aż po oczepiny i krojenie tortu weselnego. I właśnie tam Państwo Młodzi spędzą większość czasu. Może więc warto zastanowić się, czy nie lepiej posadzić najważniejsze dla nas osoby w otoczeniu przyjaciół i życzliwych osób, niż przy stole, który będzie przeważnie świecił pustkami.

Mieszanie rodzin
Wesele to świetna okazja, aby rodziny ze strony Panny Młodej i Pana Młodego mogły się poznać i polubić. Dlatego istnieje pokusa, aby "wymieszać" obie rodziny przy stołach: rodzice Panny Młodej z rodzicami Pana Młodego, podobnie z chrzestnymi, dziadkami i innymi członkami rodzin. Czy jednak wszystkie osoby będą się czuły komfortowo w nieznanym sobie towarzystwie? Sami bawimy się najlepiej wśród znajomych, a nie wśród ludzi, których być może będziemy widzieć pierwszy i ostatni raz w życiu. Ta sama reguła dotyczy  również innych, a zwłaszcza osób starszych. Pamiętajmy, że dla większości zaproszonych gości wesele to zjazd rodzinny, podczas którego można się spotkać i pogadać z dawno niewidzianymi krewnymi. Jeśli więc chcielibyście zintegrować swoich gości na przyjęciu weselnym, pomyślcie o organizacji wspólnych zabaw, sesji fotograficznych lub przygotowaniu miejsca spotkań typu: kącik palacza, kącik ze stołem wiejskim, miejsce na tarasie, gdzie można odetchnąć i w spokoju porozmawiać, itp.

Miejsce dla rodziców

W każdej rodzinie zdarzają się osoby z trudnym charakterem. Czasami trudno jest zrezygnować z zaproszenia takich malkontentów na wesele, ze względu na bliski charakter pokrewieństwa. Ponieważ dla wielu rodziców, zwłaszcza takich, którzy pomagają finansowo przy organizacji wesela, zadowolenie gości jest sprawą najważniejszą (a może nawet honorową), dlatego biorą na siebie trud zabawiania i opiekowania się takimi gośćmi. Postarajmy się więc wyperswadować sadzanie trudnych gości obok najważniejszych dla nas osób. Niech rodzice, dziadkowie lub rodzeństwo zastanowią się, w jakim towarzystwie czują się najlepiej i podczas przyjęcia otoczą się towarzystwem ludzi życzliwych i pogodnych.

Osoby bez par

Państwo Młodzi wysyłając do singli zaproszenie typu "zapraszam Pana/Panią X.Y. z osobą towarzyszącą" oferują samotnym osobom możliwość zorganizowania sobie towarzystwa na wesele. Nie każdy jednak ma szansę znalezienia sobie współbiesiadnika. Jeśli więc przewidujecie, że wśród zaproszonych znajdzie się kilka osób bez pary, przeznaczcie jeden stół (albo jego część) dla osób niesparowanych oraz poinformujcie o tym fakcie zainteresowanych. Wiele osób odetchnie wówczas z ulgą i nie będzie na siłę szukało towarzystwa na wesele. Dobrze jest wziąć pod uwagę wiek takich osób, aby miały szansę znaleźć wspólny język przy stole.

Świadkowie

Wybierając na świadka i świadkową swoich przyjaciół, rzadko zastanawiamy się, jak ich usadzimy przy weselnym stole. Jeśli oboje są bez partnerów, sprawa jest najprostsza, ponieważ na przyjęciu usiądą koło siebie i będą mogli liczyć na swoje wzajemne towarzystwo. Jeśli natomiast druhna przyjdzie sama, a druh z osobą towarzyszącą to posadzenie tej osoby z daleka od swojego partnera może jej zepsuć humor na całe wesele. Lepiej jest wówczas zorganizować towarzystwo przy stole dla druhny, natomiast koło druha posadzić jego partnerkę.

Stół dla dzieci i młodzieży
Jeśli wśród zaproszonych gości będzie sporo dzieci i młodzieży dobrze jest przygotować dla nich osobny stół. Pod uwagę można brać już gości powyżej 7 roku życia (warto wcześniej powiadomić o tym fakcie ich rodziców). Dzieci bowiem w swoim towarzystwie będą się bawiły najlepiej. Można pomyśleć przy okazji o dziecięcym menu w postaci frytek, kawałków kurczaka, naleśników, kanapek i innych dań do spożywania palcami lub za pomocą widelca.

Osoby starsze i niepełnosprawne

Planując miejsca dla osób w podeszłym wieku warto pamiętać o zapewnieniu komfortu takim gościom. Tak więc, rozplanujcie ich usadzenie: z dala od głośników, w miejscach gdzie nie ma przeciągu i gdzie nie ma zbyt dużego ruchu. Ponieważ osoby starsze mało czasu spędzają na parkiecie, ucieszą ich miejsca z dobrym widokiem na miejsce do tańczenia. Jeśli wśród zaproszonych gości będą osoby na wózkach inwalidzkich, należy pamiętać, aby miały one swobodny dostęp do stołu. Więcej wskazówek na ten temat znajdziecie w artykule pt. "Jak na weselu zapewnić komfort osobom na wózkach inwalidzkich?"

 

I na koniec artykuł dla niezdecydowanych odnośnie stosowania wienietek na stole weselnym "Pomysły na dekoracyjne winietki na stół weselny".

AG

Użytkownik:
Treść: