Jak napisać zaproszenia na ślub

Treść zaproszeń jest równie ważna jak ich wygląd. Z tego artykułu dowiesz się co powinno znaleźć się w treści zaproszenia.

Zaproszenie na wesele
Zawiadomienie czy zaproszenie?
Zapraszamy czy zawiadamiamy

Najpierw warto ustalić właściwą formę: zaproszenie lub zawiadomienie. Zgodnie z tradycją zaprasza się na wesele, a o ślubie zawiadamia. Obecnie to rozróżnienie zanika, mówi się powszechnie o zaproszeniach na ślub, na ozdobnych karnetach informujących o ślubie często figuruje też słowo "zaproszenie". Jeśli jednak jesteście przywiązani do tradycji i chcecie być w zgodzie z zasadami savoir vivre, przygotujcie odpowiednią wersję tekstu, na przykład "z radością zawiadamiamy...", "mamy zaszczyt zawiadomić..."

Na ślub i na wesele

Nie wszystkie osoby, które chcemy widzieć w kościele lub urzędzie stanu cywilnego zaprosimy na wesele. Możemy przygotować jedną wersję zawiadomień ślubnych dla wszystkich osób, a dla tych, których chcemy gościć również na weselu przygotować wkładkę z zaproszeniem. Możemy też od razu przygotować dwa rodzaje karnetów różniące się treścią.

Kto zaprasza

Zapraszającymi są zwykle sami Państwo Młodzi. W treści muszą się oczywiście znaleźć ich imiona i nazwiska. Jeśli organizatorami, a więc i zapraszającymi są Rodzice Państwa Młodych, można użyć sformułowania "Magdalena Kowalska i Paweł Nowak wraz z Rodzicami zapraszają..."

Kogo zaprasza

Jeśli chcemy uniknąć przykrych nieporozumień wymieńmy wszystkich z imienia, na przykład "...mają zaszczyt zaprosić Joannę, Andrzeja, Basię i Kubę Kowalskich". Jeśli bowiem napiszemy "Państwa Kowalskich", może się okazać, że zjawią się osoby o tym samym nazwisku, których wcale nie mieliśmy na myśli:ciocie, wujkowie, kuzyni. Dokładne wyliczenie zaproszonych pozwoli nam uniknąć nieproszonych gości weselnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w poradzie Jak uniknąć nieproszonych gości.
Pamiętajmy o prawidłowej odmianie imion i nazwisk, w razie wątpliwości można ją sprawdzić w poradni Wydawnictwa PWN lub w Instytucie Języka Polskiego PAN

Zaproszenie na ślub
Zaproszenie powinno zawierać potrzebne informacje
Data i miejsce ślubu

Warto zwrócić uwagę na pisownię daty. Jeśli chcemy napisać miesiąc słownie pamiętajmy o odpowiedniej formie. Najłatwiej dopowiedzieć sobie słówko "dzień",wtedy z łatwością ustalimy jak należy odmienić miesiąc, na przykład "...zawiadamiamy o ślubie, który odbędzie się 7 [siódmego dnia] maja 2009 roku".
Miejsce należy określić na tyle precyzyjnie, żeby goście nie mieli problemów z dotarciem na uroczytsość. Możemy podać wskazówki w nawiasie, na przykład "...przyjęcie weselne, które odbędzie się w Karczmie Weselnej przy ulicy Ślubnej 29 (zjazd z autostrady na Radosną)."
Jeśli dojazd jest skomplikowany do zaproszenia możemy dodać wkładkę z mapką orientacyjną.

RSVP

RSVP to sktót od francuskiego zwrotu répondez s'il vous plaît, który oznacza prośbę o potwierdzenie przybycia. Stosujemy go tylko w zaproszeniach na wesele (nie w zawiadomieniach o ślubie). Dzięki potwierdzeniu będziemy mogli ustalić faktyczną liczbę weselnych gości i uniknąć niepotrzebnych wydatków. W zaproszeniu najlepiej podać również datę, do której goście powinni zadeklarować przybycie oraz numer telefonu, pod który powinni dzwonić, na przykład "Uprzejmie prosimy o potwierdzenie przybycia do 20 kwietnia 2009 pod numerem telefonu Joanny Kowalskiej 11 22 3333"

Szlachetny cel

Jeśli przy okazji ślubu zamierzamy wesprzeć wybraną organizację dobroczynną i zamierzamy poprosić gości o przeznaczenie pieniędzy na ten cel (na przykład zamiast przeznaczania ich na kwiaty dla Was), umieście informację o tym w zaproszeniu. Jak sformułować taką prośbę dowiecie się z artykułu Zamiast kwiatów

Pismo odręczne

Pismo odręczne nadaje zaproszeniu osobisty charakter i jest formą okazania szacunku gościom. Ręczne wypisywanie całego tekstu zaproszeń byłoby zbyt pracochłonne, wystarczy więc jeśli odręcznie wpiszemy imiona i nazwiska zapraszanych osób.


SH

3.75
Średnia: 3.8 (24 głosy)