Porady i pomysły » Muzyka

Jak dobrze tańczyć na weselu

5 (1 opinie)
Twoja ocena:
Jak dobrze tańczyć na weselu

Nie czujesz się pewnie na parkiecie? Plączą Ci się nogi? Tańcząc z kimś drobisz i kręcisz się to w jedną, to w drugą stronę? Jeśli tak, ten poradnik jest dla Ciebie.


Po pierwsze równowaga

Żeby dobrze tańczyć potrzebne jest wyczucie równowagi. Musisz zapanować nad swoim ciałem. Bez tego nie ma mowy o swobodzie na parkiecie - będziesz się zataczać i wpadać na innych.
Jak złapać równowagę? Oto kilka prostych ćwiczeń, które możesz bez problemu wykonywać w domu. Im częściesz będziesz ćwiczyć tym lepszy rezultat osiągniesz. Po kilkudziesięciu próbach będziesz mistrzem równowagi.

1. Stanie na jednej nodze.  Codziennie zakładaj skarpetki lub rajstopy na stojąco.

2. Podskoki na jednej nodze. Zrób po pięć podskoków na każdej nodze. W miejscu. Jeśli znajdziesz się na drugim końcu pokoju, to się nie liczy.

3. Jaskółka. Pochyl się do przodu z rozłożonymi na boki rękami i wyciągnij jedną nogę do tyłu. Policz do pięciu. Powtórz ćwiczenie dla drugiej nogi.

4. Chodzenie po linie. Rozłóż na podłodze wstążkę, pasek lub centymetr krawiecki. Przejdź całą długość stawiając jedną stopę tuż przed drugą. Możesz też spacerować np. po krawędzi dywanu. W wersji trudniejszej zrób to z zamkniętymi oczami, wcześniej zapewnij sobie asekurację drugiej osoby.

5. Półobrót. Podskocz i postaraj obrócić się do tyłu (o pół obrotu).

6. Piruet. Postaraj się wykonać w powietrzu pełny obrót. Na wypadek niepowodzenia zapewnij sobie miękkie lądowanie.

7. Jaskółka ze wspomaganiem. Jeśli możesz liczyć na pomoc, to jest to świetne ćwiczenie na równowagę dla obojga ćwiczących. Silniejsza osoba kładzie się na plecach i opiera zgięte nogi na wysokości bioder drugiej stojącej osoby, która pochyla się i łapie leżącą za ręce. Osoba leżąca prostuje nogi i unosi do góry wyprostowaną poziomo drugą osobę. Ćwiczenie wydaje się trudne, ale jest w rzeczywistości proste i zabawne, tym bardziej, że zanim się uda zaliczycie kilka wywrotek.

 

Po drugie kondycja

Taniec wymaga sporej energii - średnio energiczny taniec kosztuje nas około 500 kcal na godzinę. Jeśli nie przygotujesz się fizycznie, grozi ci zadyszka, zlanie się potem i nieestetyczna czerwień na twarzy.

Jak nabyć kondycję wśród natłoku codziennych zajęć?

1. Schody zamiast windy. Kiedy tylko się da korzystaj ze schodów. Z początku wchodź powoli, po kilku dniach praktyki możesz spróbować wbieganie, a na koniec wchodzenie po co drugim schodzie. Nie tylko poprawi się Twoja kondycja, ale też spalisz sporo kalorii. 10 minut wchodzenia po schodach to 180 kcal.

2. Wysiadaj o przystanek wcześniej. Jeśli jeżdzisz komunikacją miejską, to jest to najprostszy sposób na codzienne ćwiczenie. Dodatkową korzyścią jest dotlenienie mózgu, co pozwoli ci błyszczeć intelektem przez cały dzień i dobrze spać w nocy.

3. Spacer. W weekend zamiast siedzenia przed telewizorem wybierz się na wolne powietrze. Korzyści są oczywiste.

4. Porządki. Sprzątanie wymaga wiele energii - połącz pożyteczne z pożytecznym :) Zaskarbisz sobie wdzięczność domowników samodzielnie odkurzając całe mieszkanie lub dom przez miesiąc.

5. Skakanka. Najlepsza na kondycję, refleks i wyczucie rytmu - dlatego jest elementem treningu bokserów.


Po trzecie rytm

W muzyce tanecznej występuje tak na prawdę kilka wzorców rytmicznych, utwory mogą róznić się melodią, aranżacją, ale rytm często jest ten sam. Na przykład piosenka Everything I Do, I Do It For You  Bryana Adamsa, How Deep Is Your Love zespołu Bee Gees i Zawsze tam gdzie ty Lady Pank to walce, a W biegu Natalii Kukulskiej oraz nieszczęsny przebój wielu wesel minionego pięciolecia Czarne oczy duetu Ivan i Delfin to Cha-Cha. Jak wyczuć rytm?

1. Posłuchaj i wystukaj. Z akażdym razem kiedy słuchasz radia lub płyt postaraj się wystukać rytm palcami o biurko, palcami w bucie (wersja  do pracy) lub wyklaskać czy wytupać rytm (wersja domowa).

2. Rytmiczna zagadka. Zabawa dla dwojga. Jedna osoba stuka rytm popularnego utworu, a druga zgaduje. Spróbuj z Jingle Bells, które jest bardzo charakterystyczne. Łatwo odgadnąć też Wlazł Kotek i nasz hymn narodowy.

 

Po czwarte pomoc

Teraz jesteście świetnie przygotowani, żeby efektywnie skorzystać z pomocy, dzięki której poznacie kroki i figury. Do wyboru macie podręczniki tańca w formie książek, DVD i programów komputerowych, profesjonalne kursy tańca (to rozwiązanie polecamy najbardziej) lub pomoc znajomej osoby, która dobrze tańczy.

Powodzenia!

SH

Użytkownik:
Treść: